Full Staff

Jennifer Amendt

Operations Consultant

Phil Anderson

QA and New Homes Manager

Brian Anderson

Sales Support Specialist

Emma Appleman

Digital Communications Specialist

Andy Baeten

Field Operations Manager

Joshua Baker

Help Desk Technician

Brent Bateman

Energy Auditor

Devin Batkiewicz

Energy Analyst

Gregory Bauhof

Sales Support Specialist

Marisa Bayer

Community Energy Planner

Tony Beres

Inspector/Rater

Jon Blaufuss

Program Coordinator

Jenny Bohac

Business Systems Analyst

Dave Bohac, P.E.

Director of Research

Stacy Boots Camp

Assistant Outreach Manager

Tyson Borom

Refrigeration Consultant

Tyler Botnen

Field Supervisor

Nick Brambilla

Program Analyst

Sondra Breneman

Loan Officer

Mike Bull

Director of Policy and External Affairs

Danielle Butenhoff

Customer Engagement Manager

Grant Carlson

Energy Auditor

Terry Chaney

Outreach Specialist

Mike Childs

Field Supervisor

Rita Chuk-Petroskas

Scheduling Assistant

Lloyd Dalton

Software Engineer

Josh Davis

Technical Projects Manager

Phil DeJarlais

Energy Counselor

Ed Draper

Energy Auditor

Julie Drennen

Client Development Manager

Chris Duffrin

President

Jenny Edwards

Director of the Innovation Exchange

Ryan Ellis

Contract Manager

Carl-Lars Engen

Energy Counselor

Erik Ennen

Facility Services Manager

Jim Fermoyle

Program Assistant

Jamie Fitzke

Manager, Program and Policy

Jackie Flom

Loan Services Assistant

Scott Franke

Energy Counselor

Kristen Funk

Director of Commercial Programs

Bruce Gerth

Marketing Manager

Joey Giffen-Hunter

Energy Auditor

Beth Greeninger

Program Coordinator

Stephanie Haddad

Chief Operating Officer

Mark Hancock, P.E.

Director of Engineering

Tim Hanrahan

Director of Communications

Nikki Hardy

Human Resources Generalist

Jim Hasnik

Director of Lending Services

Alex Haynor

Research Analyst

Sergio Hidalgo

Sales Support Specialist

Steve Hines

Senior Loan Officer

Mike Holder

Lighting Consultant

Lisa Holland-Aaron

Scheduling Assistant

Mike Holsinger

Energy Counselor

Kevin Horkheimer

Program Manager

Thomas Howlett

Mechanical Engineer

Megan Hoye

Engagement Manager

Danielle Ingvalson

Scheduling Assistant

Molly Janis Smith

Energy Efficiency Program & Policy Associate

Jeffrey Johnson

Lighting Consultant

Jamie Johnson

Community Energy Program Coordinator

Katie Jones

Benchmarking Outreach and Policy Specialist

Sarah Jordan

Energy Counselor

LeAnne Karras

Senior Loan Officer

Cindy Kelly

Project Assistant

Nicole Kessler

Program Manager for Energy Intelligence

Charles Ketchum

Lighting Consultant

Pamela Klocek

Office and Administrative Specialist

Drew Kreutner

Sales Support Specialist

John Kroll

Inspector/Rater

Marco F. Landoni

Loan Servicing Specialist

Russ Landry, P.E.

Senior Mechanical Engineer

Shannon Langenfeld

Office & Administrative Specialist

Eric Larsen

Energy Counselor

Janet Lauseng

Project Coordinator

Jessica Lenort

Senior Sales Support Specialist

Matt Lindberg

Energy Auditor

Cristina Lussio

Loan Services Supervisor

Robert Lysholm III

Systems Engineer

Casey MacCallum

Project Coordinator

Kathleen McCarthy

Energy Advisor

Ashly McFarlane

Multifamily Program Coordinator

Jarad Miles

Energy Counselor

Steven Moore

Software Engineer

Andy Nail

Energy Auditor

Carl Nelson

Director of Program Development

R.S. Nichloson

Writer/Editor

Morgan Nordby

Energy Counselor

Brad Obermueller

Lighting Consultant

David Olson

Sales Support Specialist

Rebecca Olson

Director of Residential Programs

Mark Opdahl

Senior Facility Consultant

Audrey Partridge

Regulatory Policy Manager

Shelley Pavlas, CPA

Senior Accountant II

Sue Petersen

Staff Accountant

Chris Petroskas

Quality Assurance Inspector

Nate Phelps

Noise Mitigation Project Manager

Rebecca Priestley

Energy Counselor

Josh Quinnell, Ph.D.

Senior Research Engineer

Mary Raasch

Senior Program Manager

Mark Rader

Lighting Consultant

Dave Raveling

Junior Systems Administrator

Mike Rehm

Energy Advisor

Julie Reinertson

Human Resources Manager

Ashley Robertson

Assistant Marketing Manager

Amanda Schibline

Senior Scheduler

Ben Schoenbauer

Senior Research Engineer

Gary Schoonover

Lighting Consultant

Jake Selstad

Inspector/Rater

Bryan Severson

Network Operations Manager

Bryn Shank

Energy Counselor

Lester Shen

Director of Innovative Technologies

Stephanie Shimota

Energy Counselor

Murphy Sinsky

Energy Counselor

Jessica Sisombath

Senior Accountant

Taylor Smith

HVAC Consultant

Isaac Smith

Residential Program Development Manager

Tom Spielman

Director of Information Technologies

Brady Steigauf

Community Program Associate

Sheldon Strom

Technical Advisor

Emma Struss

Community Energy Assistant Program Manager

Di Sui

Building Energy Analysis Engineer

Joseph Sullivan

Manager of Strategic Relations

Claire Swanback

Energy Auditor

Lauren Sweeney

Research Analyst

Judy Thommes

Operations Manager

Dana Thorgrimson-Smith

Field Supervisor

Lecam Trang

Office & Administrative Specialist

Cora Trout

Visual Designer

Rabi Vandergon

Research Analyst

Cheng Vang

Field Training Supervisor

Leif Vanhala

Field Supervisor

Michael Verhulst

Lighting Consultant

Meranda Wacek

Chief Financial Officer

Samuel Wagner

Energy Counselor

Chris Weegman

Refrigeration Consultant

Don Williams

Quality Assurance Inspector

John Wilson

Software Engineer

Brenda Yaritz

Lending Supervisor